070-344 20 23

På väg mot nästa station. I Sparkfält-tävlingen förflyttar sig deltagarna runt banan med sparkar.

Sveriges, och kanske världens, enda fältskyttetävling där man använder spark vid förflyttning på isbanan, hölls i lördags för femte gången i Lövlund. Tävlingen, som arrangeras av Arjeplogs Pistolskytteklubb, har fått stor uppmärksamhet i skyttekretsar, men lockade detta år färre tävlande än ifjol.

-Det har funnits önskemål om att tävlingen skulle hållas nästa helg istället, men då åker vi till Töreboda på riksfinal i luftpistol för ungdomar, säger Mats Holmström, ordförande i klubben.

 

Fredrik Holmström och Anton Långdahl är två av de ungdomar från Arjeplogs Pistolskytteklubb som åker till Töreboda. De ansvarade för en av skjutstationerna under tävlingen i Lövlund. Om väntan på skyttarna blir för lång, kan de roa sig med pimpelfiske.

Patrik Karlberg, som ansvarade för stationen med långhållsskytte, såg till att ha kaffepannan varm hela dagen. Vid den stationen används sparken även för att sitta på.

I startavgiften ingår en mugg och obegränsad mängd köttsoppa samt kaffe under hela dagen.

Under fredagen, när arrangörerna själva skulle genomföra sin tävling, blåste det kraftigt, men under lördagen när de gästande deltagarna genomförde sitt skytte var väderförhållandena bättre. Sparkfälten är säsongens första fältskyttetävling i norr, och många deltagare återvänder varje år.

Resultat Sparkfält i Lövlund 2018:

A-vapen Klass 1:

  1. Ingemar Andersson, Jokkmokk PK 35/23 8
  2. Martin Erks, Arvidsjaur PK 27/19 2
  3. Patrik Enbom, Jokkmokk PK 26/18 6
  4. Dan Evander, Pite PK 18/16 4
  5. Jan Almkvist, Sandvikens PSK 17/15 0

A-vapen Klass 2:

  1. Magnus Wiklund, Pite PK 41/25 18 B
  2. Anders Löfmark, Arvidsjaur PK 35/23 11
  3. Gunnar Almkvist, Arvidsjaur PK, 34/22 5
  4. Jacob Sköld, Lycksele PK 31/22 10
  5. Hans Linder, Arvidsjaur PK, 27/20 7
  6. Christopher Oltnäs, Grovskyttarna 19/15 0
  7. Nicklas Klang, Jokkmokks PK 17/13 0
  8. Peter Odén, Malå PSK 14/10 0

A-Vapen Klass 3:

  1. David Lindström, BSSK 45/27 17 S
  2. Ulf Lindeberg, Pite PK 43/27 17 S
  3. Mats Jönslars, Kalix PS 42/25 10 S
  4. Björn Nordkvist, Jokkmokk PK 41/27 13 B
  5. Kurt Marklund Norsjö PSK 41/27 13 B
  6. Leif Lundberg, Pite PK 40/25 12 B
  7. Olle Lindqvist, Burträsk PK 38/26 12 B
  8. Ralf Linder, Arvidsjaur PK 37/26 17 B
  9. Christer Ranvald, Kalix PS 36/27 11
  10. Niclas Lundqvist, Burträsk PK 36/25 10
  11. Niklas Eriksson, Arvidsjaur PK 36/23 5
  12. Mats Berg, Pite PK 34/23 12
  13. Bo Engström, Luleå PK, 33/23 12
  14. Andreas Nilsson, Luleå PK 33/22 5
  15. Lennart Borgström, Storuman PK 30/20 1
  16. Rolf Strömberg, Kalix PS 26/18 1

B-vapen Klass 1:

  1. Madelene Wiklund, Arvidsjaur PK 33/23 4
  2. Martin Erks, Arvidsjaur PK 18/14 8

B-vapen Klass 2:

  1. Gunnar Almkvist, Arvidsjaur PK 42/28 18
  2. Olov Marklund, Arjeplog PSK 33/21 4
  3. Joachim Karlsson, SJPK 23/17 6
  4. Anna-Lena Forsman, Arjeplog PSK 23/14 10

B-vapen Klass 3:

  1. Markus Dannberg, Pite PK, 48/28 19 S
  2. Mats Berg, Pite PK 46/27 8 B
  3. Björn Nordkvist, Jokkmokk PK 45/27 16 B
  4. Leif Lindgren, Arvidsjaur PK 45/26 12 B
  5. Christer Ranvald, Kalix PS 44/26 13 B
  6. Lennart Borgström, Storumans PK 43/28 16
  7. Niklas Eriksson, Arvidsjaur PK 42/27 14
  8. Alf Viklund, Arvidsjaur PK 42/25 18
  9. Roland Carlsson, Arvidsjaur PK 41/26 15
  10. Leif Lundberg, Pite PK 36/22 20

C-vapen Klass 1:

  1. Ingemar Andersson, Jokkmokk PK 40/25 10 B
  2. Martin Erks, Arvidsjaur PK 36/26 10
  3. Dan Evander, Pite PK 29/19 2
  4. Patrik Enbom, Jokkmokk PK 28/24 7
  5. Jan Almkvist, Sandvikens PSK 26/19 6
  6. Daniel Larsson, Arjeplog PSK 16/15 6

C-vapen Klass 2:

  1. Anders Löfmark, Arvidsjaur PK 39/26 15 B
  2. Gunnar Almkvist, Arvidsjaur PK 38/26 9 B
  3. Per Eric Holmberg, Arjeplog PSK 38/23 9 B
  4. Jakob Schöld, Lycksele PK 37/26 8
  5. Patrik Karlberg, Arjeplog PSK 36/22 5
  6. Joakim Karlberg, Arjeplog PSK 33/25 9
  7. Per Holmgren, Arjeplog PSK 32/24 13
  8. Håkan Åman, Arjeplog PSK 32/22 5
  9. Tage Åström, Malå, Malå PSK 32/19 7
  10. Tobias Karlberg, Arjeplog PSK 31/22 6
  11. Gordon Flinkfeldt, Arjeplog PSK 31/21 4
  12. Leif Svan, Malå PSK 30/20 7
  13. Joachim Karlsson, SJPK 28/19 8
  14. Johan Morén, Norsjö PSK 27/20 9
  15. Nicklas Klang, Jokkmokk PK 26/22 7
  16. Joakim Pääjärvi, Arjeplog PSK 26/20 8
  17. Magnus Wiklund, Pite ÅK 22/13 0
  18. Peter Odén, Malå PSK 21/17 4
  19. Ulf Lundström, Arjeplog PSK 21/16 0
  20. Christopher Oltnäs, Grovskyttarna 17/13 1

C-vapen Klass 3:

  1. David Lindström, BSSK 48/28 16 S
  2. Björn Nordkvist, Jokkmokk PK 47/28 18 S
  3. Roland Carlsson, Arvidsjaur PK 44/27 10 S
  4. Markus Dannberg, Pite PK 43/25 14 S
  5. Ralf Linder, Arvidsjaur PK 43/25 12 S
  6. Mats Jönslars, Kalix PS 42/28 15 B
  7. Mats Berg, Pite BK 42/27 13 B
  8. Nicklas Lundqvist, Burträsk PK 42/27 4 B
  9. Christer Ranvald, Kalix PS 41/26 12 B
  10. Olle Lindqvist, Burträsk PK 40/26 16 B
  11. Dag Olofsson, Norsjö PSK 39/26 7 B
  12. Leif Lundberg, Pite PK 39/25 9 B
  13. Bo Engström, Luleå PK 38/24 14 B
  14. Mats Holmström, Arjeplog PSK 37/26 11
  15. Andreas Nilsson, Luleå PK 36/24 5
  16. Niklas Eriksson, Arvidsjaur PK 34/21 9
  17. Rolf Strömberg, Kalix PS 28/21 13

Damer Klass 1:

  1. Madelene Wiklund, Arvidsjaur PK 28/19 4

Damer Klass 2:

  1. Anna-Lena Forsman, Arjeplog PSK 32/19 6
  2. Monica Bäckström, Malå PSK 28/20 1
  3. Inga Britt Holmgren, Arjeplog PSK 21/17 10
  4. Britt-Inger Wiklund, Arvidsjaur PK 14/9 0

R-vapen Klass 1:

  1. Ingemar Andersson, Jokkmokk PK 32/23 6
  2. Jan Almkvist, Sandvikens PSK 27/19 10
  3. Patrik Enbom, Jokkmokk PK 25/20 9

R-vapen Klass 2:

  1. Anders Löfmark, Arvidsjaur PK 39/26 8
  2. Magnus Wiklund, Pite PK 37/26 8
  3. Johan Morén, Norsjö PSK 36/23 10
  4. Joachim Karlsson SJPK 33/20 2
  5. Patrik Karlberg, Arjeplog PSK, 32/24 8
  6. Joakim Karlberg, Arjeplog PSK 31/22 17
  7. Peter Odén, Malå PSK 30/22 7
  8. Leif Svan, Malå PSK 25/16 4
  9. Hans Linder, Arvidsjaur PSK 24/19 1
  10. Per-Eric Holmberg, Arjeplog PSK 23/20 1
  11. Jakob Schöld, Lycksele PK 21/19 7
  12. Per Gunnar Sjögren, Norsjö PSK 18/14 3
  13. Olof Marklund, Arjeplog PSK 14/13 0

R-vapen Klass 3:

  1. Markus Dannberg, Pite PK 48/28 21 S
  2. Olle Lindqvist, Burträsk PK 47/28 13 S
  3. David Lindström, BSSK 46/28 19 S
  4. Leif Lundberg, Pite PK 44/27 14 B
  5. Dag Olofsson, Norsjö PSK 43/26 11 B
  6. Ralf Linder, Arvidsjaur PK 42/25 12 B
  7. Björn Nordkvist, Jokkmokk PK 41/27 10 B
  8. Ulf Lindeberg, Pite PK 41/25 7 B
  9. Roland Carlsson, Arvidsjaur PK 40/26 11 B
  10. Mats Jönslars, Kalix PS 40/24 10 B
  11. Mats Holmström, Arjeplog PSK 38/25 7
  12. Bo Engström, Luleå PK 34/23 13
  13. Andreas Nilsson, Luleå PK 34/22 7
  14. Lennart Borgström, Storuman PK 34/21 15
  15. Rolf Strömberg, Kalix PS 28/20 12
  16. Niclas Lundqvist, Burträsk PK 26/18 7

Veteraner yngre:

  1. Alf Viklund, Arvidsjaur PK 43/27 17 S
  2. Kurt Marklund, Norsjö PSK 40/25 18 B
  3. Leif Lindgren, Arvidsjaur PK 37/23 16
  4. Lennart Borgström, Storumans PK 37/22 12
  5. Per Gunnar Sjögren, Norsjö PSK 30/21 8

Juniorer:

  1. Anton Långdahl, Arjeplog PSK 31/23 4
  2. Fredrik Holmström, Arjeplog PSK 30/21 5